Tenisový loket

14.07.2022

Bolest nejen u tenistů

Trápí Vás bolest při dotyku na zevní stranu loketního kloubu. Jsou pociťovány nepříjemné pocity při úchopu a nošení břemen (taška, dítě...), v pokročilé fázi například i při zvedání hrnku či jiné drobné manuální činnosti.

Někdy také bývá patrné zarudnutí, zvýšená teplota nebo otok nad postiženým místem.

Příčinou může být takzvaný tenisový loket. Jedná se o poměrně časté přetížení svalů předloktí a to i u nesportující populace.

Nemoc si své označení získala podle typických obtíží rekreačních tenistů (vrcholoví hráči jimi trpí díky lepší technice jen zřídka) způsobených chybně prováděným backhandem. Porovnáme-li však anamnézy pacientů, jimž byla laterální epicondylitis (jak je tenisový loket odborně pojmenován) diagnostikována, zjistíme, že spíše než sport je spojuje dlouhodobě opakovaná manuální činnost nebo setrvalé zatěžování svalů natahujících předloktí a prsty (extenzorů) a svalů obracejících ruku dlaní vzhůru (supinátorů).

Tenisový loket je poškození tkání - úponových šlach. Věkem pokračující degenerace, ale především drobná poranění při zátěži (povětšinou opakované dlouhodobé jednostranné přetěžování) jsou příčinou zmíněných obtíží.

Na základě určité činnosti (šroubování, nahazování omítky, psaní na počítači, hnětení těsta a mnohé další) vznikají zánětlivé změny v přechodu šlachy v kost, které jsou v případě tenisového lokte lokalizované na zevní stranu dolního hrbolku kosti pažní (laterální/radiální epicondylus humeru).

Diagnostika

Základním prvkem je pečlivá anamnéza, která většinou odhalí příčiny obtíží.

Pokud máte podezření na tenisový loket, můžete doma zkusit následující test: Položte horní končenitu od lokte až po prsty na podložku dlaní dolů a zvedejte prostřední prst od podložky proti odporu. Pokud se objeví bolest v lokti na vnější střaně, může se jednat o zánět extenzorových šlach = tenisový loket.

Klinické vyšetření lze doplnit RTG snímkem pro vyloučení přítomnosti ostruh nebo výběžků. Sonografické vyšetření může diagnostikovat případný otok, prosak tkáně, degenerativní změny či ruptury svalu.

Léčba

  • na primární obtíže, většinou postačí klidový režim, regenerační masáže, případně užívání protizánětlivých mastí a kineziotaping.
  • pro rychlé zotavení lze využít účinku Rázové vlny v místě postižení.
  • Pokud nelze pracovní činnost či sportovní aktivitu přerušit, je možné využívat epikondylární pásku, ortézu nebo kineziotaping pro zmírnění obtíží. Avšak rozhodně by to nemělo být dlouhodobým řešením Vašich obtíží, a to kvůli vzniku již zmíněných vadných pohybových stereotypů.
  • Někdy bývá doporučován šátkový závěs či dokonce sádrová fixace. Podle mého však toto řešení není zcela optimální, protože dochází ke zkrácení, kontrakturám a atrofii svalů.