Kineziotaping jako ideální doplněk masáže

12.09.2021

Pomůže mi tejpování od bolesti aneb Kineziotaping jako ideální doplněk masáže.

Kineziotaping, taktéž tejpování nám velmi šetrným a jemným způsobem urychluje léčebné procesy a prodlužuje uvolňující účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie svalového i kosterního systému.

Páska je vyrobena ze 100% bavlny a má stejně elastické vlastnosti jako lidská kůže. V pohybu tedy nebrání jako jiné rigidní pásky, které mají za cíl spíše zpevnit kloub nebo znehybnit (forma ortézy). Lepidlo je hypoalergenní.

Před aplikací je výhodou si danou oblast oholit, aby nedocházelo k tahání chloupků a dráždění, zvlášť pokud chceme oblast tlumit a relaxovat. Tejp je také vynikající v tom, že je propustný a kůže tak může dýchat. Je voděodolný. Vydrží 3-7 dnů podle potivosti kůže. Ženám vydrží zpravidla z tohoto důvodu déle. Pokud se okraje začnou odlepovat nesundávejte pásku, snažte se ji tam ponechat, co nejdéle to půjde. Někdy stačí jedno tejpování, ale průměrně se tejpuje 3-4x.

Mechanismus působení tejpovací pásky je založen na natažení (elasticitě) pásky, která způsobuje tah kůže v okolních svalech a tím dochází k reflexnímu ovlivňování nejen kůže, ale i svalů v okolí přilepené pásky. Tejpy dráždí přes kůži místa v mozku určené pro dané postižené místo a ten znovu vysílá do dané oblasti více informací pro kontrolu, nápravu a stabilizaci. Tím, že tejp lepíme na povrch kůže, tkáň se nařasí, vytvoří se vrásnění na jehož základě se otevřou předtím stlačené lymfatické cévy.

Obnoví se zároveň lymfatický a také krevní oběh. Přestává tlak na receptory bolesti, která rychle odchází. Lymfodrenáž má relaxační a regenerační efekt.

Při poranění svalového aparátu dochází k tomu, že v poškozeném svalu může vzniknout i prasklina ve svalové buňce. Výstup tekutiny v mezibuněčné oblasti vede ke zvýšení tlaku, čímž jsou drážděny tlakové i bolestivé senzory. Následky jsou výrazné - zvýšení napětí, bolest, tuhost a otok. Tejpy můžeme využít i po operacích kdy místo hypertonie (zvýšené napětí) nastupuje hypotonie (snížené napětí). V obou případech se mohou svaly podpořit kineziotejpem. Po aplikaci kineziotejpu můžeme dosáhnout účinku tonizace (zvýšení napětí) nebo naopak inhibice (snížení napětí) ošetřeného svalu. Tah a správné uložení tejpu je proto rozhodující. Na poškození buněk reaguje tělo vždy zánětlivou reakcí. Vytékající tekutina v postižené oblasti zvyšuje tlak, zduření je expanzivní a na úrovni svalů. Důsledkem je stagnující lymfatická cirkulace - lymfatický otok.

Vybrané příklady použití:

bolesti (bolesti kloubů, přetížení Achillovy šlachy, patní ostruha...)

záněty měkkých tkání (fasciitis - zánět podkožních tkání, zánět úponu čéšky, zánět sedacího nervu, artritida...)

úraz pletence pažního, podvrtnutí kotníku, přetržení kolenních vazů...

menstruační bolesti

tejpování v těhotenství - bolestivost bederní páteře, stabilizace šikmých břišních svalů a bříška

distorze obratle, distorze disku, chronická bolest páteře

tenisový loket, golfový loket

při sportu pro prevenci úrazu před fyzickým výkonem (např. běh, tenis, fotbal, golf, volejbal, házená, gymnastika, atletika, tanec atd.)

K dispozici jsou špičkové kineziotapy od japonské firmy TEMTEX.


Kineziotaping kolene (stabilizace čéšky a vazů) v průběhu legendárního závodu Beskydská sedma B7.
Kineziotaping kolene (stabilizace čéšky a vazů) v průběhu legendárního závodu Beskydská sedma B7.
Těhotenský kineziotaping - verze komfort
Těhotenský kineziotaping - verze komfort
KIneziotaping rhombických svalů při bolestivosti mezi lopatkou a páteří
KIneziotaping rhombických svalů při bolestivosti mezi lopatkou a páteří
Kineziotaping kolene a ramene před horským skymaratonem
Kineziotaping kolene a ramene před horským skymaratonem
Těhotenský kineziotaping - verze sport na běhání
Těhotenský kineziotaping - verze sport na běhání