Běžecké koleno (ITB) - Iliotibiální syndrom

25.06.2022

Dlouhodobým přetěžováním svalů dochází k bolestem v úponové oblasti. Tyto bolesti se mohou objevovat jak při zátěži, tak při přechodu z klidové polohy do pohybu. Nejčastější diagnózy v oblasti kolene jsou syndrom skokanského a syndrom běžeckého kolene.

Hlavními příznaky ITB syndromu jsou pichlavé a pálivé bolesti vnější strany kolene, bolesti vnější strany stehna nebo bolesti horní části lýtka z vnější strany. Nejčastěji s těmito obtížemi přicházejí běžci, cyklisté turisti, ale objevují se i u jiných sportů jako je golf, squash nebo volejbal.

Tento syndrom je typickým příkladem řetězení obtíží napříč naším tělem. Primární problém často nevzniká přímo v oblasti kolene, ale obtíže vycházejí z oblasti kyčelního kloubu a často i z oblasti plosky nohy. ITB syndrom je zkratkou syndromu ilio-tibiálního traktu, což je vazivový pruh, do kterého se upíná sval jdoucí z vnější části hýžďového svalstva. Celá tato struktura se upíná na vnější část holenní kosti. V oblasti úponu přechází přes kostěný výrůstek holenní kosti a právě zde při nepřiměřené zátěži dochází k nadměrnému tření, což může způsobit zánět v této oblasti. Zvýšené napětí vazivového pruhu mohou způsobit spoušťové body (triggerpointy) v jeho oblasti nebo celkové zkrácení této struktury. Příčinou problému je špatné zapojení hýžďového svalstva při běhu, vtáčení kolene dovnitř při došlapu či doskoku a v neposlední řadě špatné zapojení kleneb nohou, které fungují jako tlumič. První známkou syndromu bývají bolesti vnější strany stehna nebo bolesti kyčle. Tyto bolesti však sportovci často přecházejí s domněnkou, že sval potřebuje rozběhat, ale přitom se již rozvíjí ITB syndrom, který končí velkými bolestmi pod kolenem a limituje při výkonu sportu. Bolesti se poté objevují i při klidné chůzi z kopce a ze schodů.


Terapie

Nejdůležitější je uvolnit napětí v celém svalově-vazivovém pruhu, aby již nedocházelo k nadměrnému tření v oblasti úponu. 

Dle stavu přetížení a rozvoje zánětu indikuji uvolnění - sportovní masáž dolní končetiny včetně hýžďového svalu a pelvitrochanterických svalů

Dále jsou to protahovací a relaxační techniky na svalstvo vnější strany stehna a hýžďové svaly, které klient dostane v PDF formátu s fotogalerii a přesným navedením do cviků. Vedle samotného protahování je velmi důležité optimalizovat zapojení celé dolní končetiny. Zkorigovat postavení kolene, pokud dochází k jeho vtáčení a aktivovat svaly klenby nohou. 

Vedle kompenzačních cviků k rychlému návratu do sportovního výkonu pomáhá také aplikace Kineziotapingu. Kinesiotape oblast přetížení odlehčí a zklidní, zároveň však umožňuje svalům aktivitu, tedy postupný návrat do výkonu.